Southeast Cross Country Association
Southeast Cross Country Association
2019 Dry Creek Results
PMMC | NAT | BH | MER | CR | Noah | CBMX | 9HR | BF | MC | DC | MIN | MM | DS
Overall P.M.
Place Racer# Racer Name Brand Class Laps Total Time Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 194 Colby Yarbrough GG AA 7 1:54:12.400 0:15:28 1 0:16:13 1 0:16:12 1 0:16:21 1 0:16:51 1 0:16:38 1 0:16:29 1
2 1 Steve Nicholas III HUS AA 7 1:54:53.989 0:16:44 4 0:16:01 2 0:15:59 2 0:16:12 2 0:16:45 2 0:16:37 2 0:16:35 2
3 729 Zane Williams HUS A 250 7 2:01:41.585 0:17:39 5 0:17:27 4 0:17:29 4 0:17:55 4 0:16:30 4 0:17:11 4 0:17:30 3
4 145 Matt Brasher YAM A 250 7 2:02:50.645 0:17:51 7 0:17:28 5 0:17:27 5 0:17:46 5 0:17:05 5 0:17:21 5 0:17:52 4
5 124 Carter Bouwens KTM AA 7 2:03:10.018 0:16:39 3 0:17:12 3 0:17:05 3 0:17:19 3 0:17:04 3 0:17:33 3 0:20:18 5
6 15 Seth Waldrep KTM A 250 7 2:03:12.847 0:18:11 10 0:18:13 8 0:17:11 8 0:17:29 6 0:17:24 7 0:17:23 6 0:17:21 6
7 1802 Dominic Goff KTM A 250 7 2:05:01.871 0:18:22 12 0:18:10 10 0:18:09 11 0:17:22 9 0:17:38 8 0:17:26 8 0:17:54 7
8 119 Micah Williams YAM A 250 7 2:05:49.148 0:18:32 17 0:18:10 12 0:18:12 14 0:17:41 11 0:17:20 9 0:17:43 9 0:18:11 8
9 93 Jesse Phillips KTM A Open 7 2:06:36.370 0:18:30 15 0:18:01 9 0:18:03 9 0:18:11 12 0:17:56 11 0:17:45 10 0:18:10 9
10 31 Scottie Fuller KTM A 30+ 7 2:07:03.538 0:18:34 18 0:18:06 11 0:17:54 10 0:17:57 10 0:17:57 10 0:18:35 11 0:18:00 10
11 201 Nathan Denson SUZ A Open 7 2:07:28.504 0:18:53 22 0:17:59 14 0:18:01 13 0:18:34 15 0:18:12 13 0:17:33 12 0:18:16 11
12 162 Cullen Fowler HUS A 30+ 7 2:09:23.983 0:18:36 19 0:18:19 15 0:17:56 12 0:18:35 14 0:18:07 12 0:18:33 13 0:19:17 12
13 22 Adam Barr KTM A 30+ 7 2:10:49.914 0:19:05 26 0:18:21 17 0:17:43 16 0:17:57 13 0:18:42 14 0:19:10 14 0:19:51 13
14 531 Andy Long KAW A 30+ 7 2:11:31.472 0:19:11 27 0:19:00 22 0:18:22 18 0:19:12 20 0:18:08 18 0:18:35 16 0:19:03 14
15 721 Brandon McElroy SUZ AA 7 2:11:34.742 0:18:03 8 0:18:43 13 0:18:20 15 0:18:36 16 0:18:51 15 0:19:43 15 0:19:18 15
16 824 Blake Brasher KTM A 250 7 2:12:54.532 0:19:56 40 0:19:04 30 0:18:18 22 0:18:03 18 0:18:21 16 0:18:46 17 0:20:26 16
17 557 Payton Attaway KTM AA 6 1:46:05.547 0:18:29 14 0:17:42 7 0:17:20 7 0:17:42 7 0:17:12 6 0:17:40 7
18 274 Cade Holder YAM B 250 6 1:53:24.504 0:18:15 11 0:19:04 16 0:18:59 17 0:19:00 17 0:18:48 19 0:19:18 18
19 43 Ian Bouwens KTM B 250 6 1:54:58.229 0:18:07 9 0:19:44 20 0:18:45 19 0:18:55 19 0:19:36 21 0:19:51 19
20 185 Justin Terry YAM B 30+ 6 1:55:12.705 0:18:30 16 0:19:05 18 0:19:19 20 0:19:24 23 0:19:44 23 0:19:10 20
21 110 Jonathan Seales HUS A 30+ 6 1:55:14.691 0:19:18 28 0:19:02 23 0:19:14 24 0:18:24 21 0:18:55 20 0:20:21 21
22 1710 John Morton HUS A 40+ 6 1:55:29.116 0:18:55 24 0:19:09 21 0:19:02 21 0:19:04 22 0:19:46 22 0:19:33 22
23 138 Chris Pilkinton KTM A 40+ 6 1:56:09.988 0:19:25 31 0:19:42 32 0:18:55 25 0:18:47 24 0:19:26 24 0:19:54 23
24 90 Frank Conn YAM A 50+ 6 1:56:46.905 0:19:28 33 0:19:23 27 0:19:19 26 0:19:31 26 0:19:30 25 0:19:35 24
25 717 Jeremi Knapp YAM B 30+ 6 1:57:31.218 0:18:22 13 0:19:19 19 0:19:51 23 0:19:35 25 0:20:15 26 0:20:09 25
26 936 Shaun Nastasi KTM B Open 6 1:58:08.498 0:18:38 20 0:20:52 34 0:20:17 31 0:19:28 29 0:19:05 27 0:19:48 26
27 38 Tony Rooney KTM A 50+ 6 1:58:35.250 0:19:34 36 0:19:24 28 0:20:19 28 0:19:34 27 0:20:05 29 0:19:39 27
28 21 Steve Nicholas Jr HUS AA 6 1:59:46.034 0:16:12 2 0:22:22 24 0:22:49 39 0:18:00 30 0:21:11 31 0:19:12 28
29 237 Ed Singley YAM A 30+ 6 2:00:40.432 0:20:09 43 0:19:35 37 0:20:08 32 0:19:20 28 0:19:41 28 0:21:47 29
30 189 Justin Ridley YAM B 40+ 6 2:01:39.835 0:19:38 37 0:20:03 36 0:19:48 29 0:20:22 31 0:20:46 32 0:21:02 30
31 509 Bo Coleman KTM A 50+ 6 2:01:52.658 0:20:03 42 0:20:05 40 0:20:15 35 0:20:36 33 0:20:03 33 0:20:50 31
32 82 Tom Longshore YAM B 30+ 6 2:02:22.628 0:19:26 32 0:19:57 33 0:20:21 30 0:20:15 32 0:20:31 30 0:21:52 32
33 454 Brad Bradley KTM A 40+ 6 2:05:55.870 0:19:48 39 0:20:37 42 0:20:14 37 0:20:36 35 0:21:45 34 0:22:55 33
34 401 Chad Maddox SHC B 40+ 6 2:14:47.110 0:20:03 41 0:20:21 41 0:21:11 40 0:21:56 36 0:25:22 36 0:25:54 34
35 182 Grant Henderson KTM A 250 6 2:15:16.592 0:18:54 23 0:19:54 26 0:22:34 38 0:19:43 34 0:24:39 35 0:29:32 35
36 131 AJ Tart AA 5 1:33:42.475 0:17:46 6 0:17:35 6 0:17:33 6 0:18:32 8 0:22:16 17
37 390 Alan Conn KTM A 50+ 5 1:53:41.668 0:21:17 46 0:21:37 44 0:21:51 42 0:24:22 37 0:24:34 37
38 259 Bennett Douglas YAM A 250 4 1:53:00.423 0:20:17 45 0:27:00 45 0:38:42 43 0:27:01 38
39 888 Kurt Ingram YAM B 30+ 3 0:59:01.934 0:19:03 25 0:19:55 29 0:20:03 27
40 116 Tony McDaniel HUS B 40+ 3 1:00:00.096 0:19:22 30 0:20:16 35 0:20:22 33
41 723 Joseph Cauthen KTM B 40+ 3 1:00:09.681 0:19:30 34 0:20:22 39 0:20:17 34
42 205 Kade Pairrett KTM B 250 3 1:00:31.032 0:19:43 38 0:20:08 38 0:20:40 36
43 312 Geoff Holder YAM B 40+ 3 1:01:57.566 0:20:13 44 0:20:50 43 0:20:54 41
44 349 Ethan Greve HUS A 250 3 1:27:07.694 0:18:48 21 0:19:57 25 0:48:22 44
45 196 Nic Adams YAM A 30+ 2 0:39:05.469 0:19:31 35 0:19:34 31
46 415 Gary Barr HUS A 50+ 2 0:49:56.202 0:24:03 47 0:25:53 46
47 702 Matthew Waldrep KTM A 250 1 0:19:20.290 0:19:20 29
48 508 Anthony Henson B 40+ 1 0:25:03.607 0:25:03 48
DNF 179 Everett Young KTM B 250 0
DNF 480 David Amberson YAM B 40+ 0