Southeast Cross Country Association
Southeast Cross Country Association
2019 Miller Creek Results
PMMC | NAT | BH | MER | CR | Noah | CBMX | 9HR | BF | MC | DC | MIN | MM | DS
Overall P.M.
Place Racer# Racer Name Brand Class Laps Total Time Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 194 Colby Yarbrough GG AA 7 1:43:36.118 0:15:10 1 0:14:30 1 0:14:35 1 0:15:04 1 0:14:46 1 0:14:48 1 0:14:43 1
2 1 Steve Nicholas III HUS AA 7 1:44:23.042 0:15:14 2 0:14:51 2 0:15:06 2 0:14:46 2 0:14:44 2 0:14:47 2 0:14:55 2
3 702 Matthew Waldrep KTM A 250 7 1:46:52.000 0:15:52 5 0:15:17 3 0:15:05 3 0:15:08 3 0:15:13 3 0:15:09 3 0:15:08 3
4 21 Steve Nicholas Jr HUS AA 7 1:48:19.746 0:15:40 3 0:15:50 4 0:15:37 4 0:15:16 4 0:15:08 4 0:15:22 4 0:15:26 4
5 729 Zane Williams HUS A 250 7 1:48:37.398 0:15:45 4 0:15:53 5 0:15:49 6 0:15:38 6 0:15:15 5 0:15:10 5 0:15:07 5
6 557 Payton Attaway KTM AA 7 1:48:50.029 0:16:36 12 0:15:41 7 0:15:29 7 0:15:24 7 0:15:19 7 0:15:18 7 0:15:03 6
7 124 Carter Bouwens KTM AA 7 1:48:52.780 0:16:06 6 0:15:46 6 0:15:32 5 0:15:20 5 0:15:40 6 0:15:14 6 0:15:14 7
8 201 Nathan Denson SUZ A Open 7 1:50:46.755 0:17:06 18 0:16:01 15 0:15:44 14 0:15:25 10 0:15:36 9 0:15:19 8 0:15:35 8
9 1515 Wesley Bolton HUS A Open 7 1:51:26.693 0:16:25 9 0:16:06 11 0:15:54 10 0:15:34 8 0:15:35 8 0:16:14 9 0:15:38 9
10 93 Jesse Phillips KTM A Open 7 1:51:58.177 0:16:58 16 0:15:47 13 0:15:44 12 0:15:36 9 0:16:02 11 0:15:49 10 0:16:02 10
11 145 Matt Brasher YAM A 250 7 1:52:12.679 0:16:33 10 0:15:46 9 0:15:42 8 0:16:18 11 0:15:46 10 0:15:57 11 0:16:10 11
12 31 Scottie Fuller KTM A 30+ 7 1:52:42.879 0:16:48 13 0:16:16 14 0:15:53 15 0:15:48 13 0:15:52 12 0:15:54 13 0:16:11 12
13 274 Cade Holder YAM B 250 7 1:52:46.448 0:16:17 7 0:16:14 12 0:15:58 11 0:15:53 12 0:16:23 13 0:15:35 12 0:16:26 13
14 259 Bennett Douglas YAM A 250 7 1:53:50.082 0:16:19 8 0:16:00 8 0:16:23 13 0:16:36 14 0:16:05 14 0:16:15 14 0:16:12 14
15 119 Micah Williams YAM A 250 7 1:55:29.348 0:17:53 30 0:16:35 22 0:16:10 18 0:15:57 15 0:16:15 15 0:16:09 15 0:16:30 15
16 1802 Dominic Goff KTM A 250 7 1:55:37.880 0:17:19 20 0:16:30 19 0:16:37 16 0:16:11 16 0:16:19 16 0:16:19 16 0:16:22 16
17 22 Adam Barr KTM A 30+ 7 1:57:38.290 0:17:13 19 0:16:43 20 0:16:40 17 0:16:27 17 0:17:19 17 0:16:33 17 0:16:43 17
18 721 Brandon McElroy SUZ AA 7 1:59:34.355 0:17:44 23 0:17:04 24 0:17:06 22 0:16:55 20 0:16:49 19 0:17:00 18 0:16:56 18
19 237 Ed Singley YAM A 30+ 6 1:42:57.554 0:17:26 21 0:16:59 21 0:16:56 20 0:17:00 19 0:17:10 18 0:17:26 19
20 138 Chris Pilkinton KTM A 40+ 6 1:43:26.265 0:17:46 27 0:17:12 25 0:17:09 23 0:17:11 22 0:17:10 22 0:16:58 20
21 224 Curt Davidson HUS B Open 6 1:43:30.462 0:16:56 15 0:16:41 17 0:17:20 19 0:17:21 18 0:17:25 20 0:17:47 21
22 179 Everett Young KTM B 250 6 1:44:05.024 0:17:51 29 0:17:24 29 0:17:15 26 0:16:57 23 0:17:08 23 0:17:30 22
23 90 Frank Conn YAM A 50+ 6 1:44:15.818 0:17:33 22 0:17:09 23 0:17:07 21 0:17:13 21 0:17:25 21 0:17:48 23
24 323 Ty Higginbotham HON A 30+ 6 1:45:10.933 0:17:46 26 0:17:14 27 0:17:19 25 0:17:18 25 0:17:18 24 0:18:15 24
25 824 Blake Brasher KTM A 250 6 1:45:29.032 0:17:49 28 0:17:10 26 0:17:11 24 0:17:26 24 0:17:52 25 0:18:01 25
26 1003 Mike Wood KTM B 30+ 6 1:46:00.947 0:17:45 24 0:17:16 28 0:17:51 27 0:18:19 27 0:17:08 26 0:17:41 26
27 924 Cole Henson YAM B Open 6 1:47:25.354 0:18:00 33 0:17:47 32 0:17:19 28 0:17:36 26 0:17:48 27 0:18:55 27
28 38 Tony Rooney KTM A 50+ 6 1:48:06.253 0:18:02 35 0:18:06 34 0:17:39 31 0:17:45 29 0:18:03 28 0:18:31 28
29 519 Dylan Coleman KTM B 250 6 1:48:08.677 0:17:05 17 0:16:34 18 0:22:52 36 0:16:38 34 0:16:39 29 0:18:20 29
30 415 Gary Barr HUS A 50+ 6 1:48:36.633 0:17:45 25 0:17:56 31 0:17:44 29 0:18:00 28 0:18:29 30 0:18:42 30
31 185 Justin Terry YAM B 30+ 6 1:49:07.497 0:17:55 31 0:17:38 30 0:18:10 30 0:18:22 30 0:18:29 31 0:18:33 31
32 509 Bo Coleman KTM A 50+ 6 1:49:40.592 0:18:50 40 0:17:53 37 0:17:58 34 0:18:04 32 0:18:13 32 0:18:42 32
33 82 Tom Longshore YAM B 30+ 6 1:50:05.608 0:18:03 36 0:18:08 35 0:18:09 33 0:17:54 31 0:19:03 33 0:18:48 33
34 401 Chad Maddox SHC B 40+ 6 1:50:20.835 0:18:01 34 0:17:53 33 0:18:16 32 0:18:40 33 0:18:38 34 0:18:52 34
35 888 Kurt Ingram YAM B 30+ 6 1:54:13.878 0:18:47 39 0:19:58 39 0:18:48 38 0:18:51 35 0:18:44 35 0:19:05 35
36 196 Nic Adams YAM A 30+ 5 1:48:32.144 0:24:43 43 0:17:10 41 0:17:33 39 0:18:07 36 0:30:59 36
37 1621 Buck Jones KTM B 40+ 5 1:58:27.330 0:21:40 42 0:26:25 42 0:20:48 41 0:22:26 39 0:27:08 37
38 220 Phillip Arnold HUS B 30+ 4 1:19:16.111 0:18:39 37 0:22:20 40 0:18:27 40 0:19:50 37
39 205 Kade Pairrett KTM B 250 4 1:21:08.361 0:17:59 32 0:18:21 36 0:19:46 35 0:25:02 38
40 15 Seth Waldrep KTM A 250 3 0:48:02.443 0:16:36 11 0:15:49 10 0:15:37 9
41 312 Geoff Holder YAM B 40+ 3 0:56:47.750 0:18:44 38 0:18:43 38 0:19:20 37
42 443 Wyatt Huey KTM B Open 2 0:33:30.949 0:16:48 14 0:16:42 16
43 367 Bryan Sullivant SHC B 40+ 1 0:19:07.453 0:19:07 41
DNF 1302 Justin Mcmickin YAM B 250 0